BeoLab 1

Vyráběn: 1999 – 2006
Designer: David Lewis
Barvy: Stříbrná, Černá, Modrá, Červená, Zelená

„BeoLab 1 jsou opravdovou ukázkou toho, jak by měly reproduktory vypadat a znít.“

Vzhled

Mohutný kabinet BeoLab 1 je rozdělen do tří samostatně utěsněných jednotek. Pro tlumení vibrací se využívají tzv. „damping foams“, které se běžně vyskytují pouze v automobilovém průmyslu. Původně měly být reproduktory vysoké dva metry, ale nakonec je vývojáři zmenšili na současných 184 cm. Jednalo se o největší hliníkový profil, který B&O do té doby vyrobil, a zároveň jeden z největších mezi slitinami s vysokým leskem v Evropě. Celkově reproduktory působí opravdu monumentálně a hodí se do každého interiéru.

Zvuk

Vestavěné zesilovače, napájející každou jednotku, jsou kalibrovány a přizpůsobeny tak, aby zajistily jednotný výkon ve vytvořené zvukové scéně.  Pod tímto sdělením se skrývá několik technologií, které zajišťují to, aby byl zvuk co nejčistší, až analytický. Jednou z technologií je adaptivní basová linearizace (ABL). Jedná se o patent B&O, tudíž ho u konkurence nenajdete. ABL využívá přebytečnou kapacitu v zesilovačích a měničích, vznikající při normálních poslechových úrovních, pro rozšíření spodního pásma, což zajistí reprodukci zvuku s více basy, než by jinak reproduktor dokázal produkovat. Funkce je adaptivní. To znamená, že se reproduktor neustále přizpůsobuje signálu, který přijímá. Budiče reproduktorů jsou proto plně využívány, aniž by utrpěly mechanické nebo elektronické poškození. Vestavěné zesilovače tak nejsou vystaveny signálům, které by jinak mohly vést k přetížení. V překladu to znamená, že ABL= lepší spodky při standardních hlasitostech.

Další z použitých technologií je zesilovač ICEPower® . Jedná se o čisté „Déčko“ s prakticky nulovými ztrátami elektrické energie a velmi nízkou provozní teplotou. Středy a výšky jsou pak postavené na klasickém AB zesilovači, což prospívá celkové reprodukci zvuku. Poslední vychytávkou je možnost nastavit reproduktory tak, aby poskytovaly stejný tónový rozsah, bez ohledu na to, kde jsou umístěny a to přepínačem Free/Wall/Corner. Celkově je zvuk vyvážený, s výborným prostorem, pevnými spodním pásmem a díky aktivní konstrukci s opravdu skvělou dynamikou, kterou u klasických pasivních reproduktorů nenajdete. Při testování mi přišly vhodné do místností o velikosti 20-50m².

Použití:

BeoLab 1 se dají díky vstupu Line-In připojit k jakémukoliv zařízení, jako je TV, PC, gramofon apod. Pro optimální využití doporučujeme používat společně s výrobky B&O, například s BeoSound 3200, BeoSound 4, BeoSound Essence apod.

Specifikace

Rozměry: výška 1843 mm, ø patky 398 mm, hmotnost 36kg/ks
Spotřeba energie IEC65: 40 W
Typický: 14W
Pohotovostní režim: <0,5 W
Maximální hladina akustického tlaku: 105 dB (stereo, pár)
Výkonové zesilovače: 3 jednotky, basová část třídy D, středobasová/výšková část třída AB                              Dlouhodobý maximální výstupní výkon
Basy: 450 W/4ohm
Středy: 125 W/8 ohmů
Výšky: 125 W/8ohm Efektivní frekvenční rozsah 39 – 20 000 Hz
Magneticky stíněné: Ano
Basy: 2 x 16,5 cm
Středy: 7,6 cm
Tweeter: 2.5 cm
Čistý objem: 16 litrů
Vyrovnání basů: ABL (Adaptive Bass Linearization)
Přepínač pro polohu reproduktoru: Volně stojící – U zdi – V rohu
Vstupní citlivost (linka): 125 mV (91dB SPL) – Automatické zapnutí
Vstupní citlivost (Power Link): 125 mV (91 dB SPL)

Připojení:
2x Power Link , 1x Line-In, 1x napájení

© Beology.cz 2023   |  Web vytvořilo studio: websupreme.cz